Zeytin & Zeytin Yağı

Zeytin Özellikleri

Zeytin insan sağlığına yararlı mucize bir meyvedir. Anadolu zeytinin anavatanıdır. Ilk kez zeytin ağacı topraktan fırat nehri kenarındaki yukarı mezopotamya ovalarından türemiştir. Bu gölge günümüzde anadolu’ nun bir parçasıdır. Bir zeytin ağacı 1000 yıl yaşayabilir. Zeytini yeşil ve siyah olarak, özellikle kahvaltılarımızda kullanırız. Zeytin yağı salatalarımızın ve yemeklerimizin vazgeçilmez arkadaşıdır. Yağını çıkardıktan sonra kalan zeytin posasını kurutup paketleyerek kışın sobalarımızda yakıt olarak kullanırız. Ve son ürün olarak da zeytin posasından elde edilen yüksek asitli artık yağı yani pirina yağını sabun yapımında değerlendiririz.

Zeytin ve Din

Havva ile birlikte cennetten yeryüzüne kovulan Adem, 930 yaşına geldiğinde öleceğini hissedince Tanrı’dan kendisini dolayısıyla tüm insanlığı bağışlamasını istemeye karar verir. Bu amaçla oğlu Şit’i cennet bahçesine gönderir. Bahçenin bekçiliğini yapan melek ....
Devam

Zeytin Yararları

Zeytinyağı içinde polifenolleri barındırır ve bu “Olivik Polifenoller” diyebileceğimiz şeyler doğanın en iyi anti-oksidanları arasındadır. Olivik polifenolleri kanımızdaki serbest radikalleri nötralize ederler; böylelikle hücreleri reaktif oksijenlerin yıkıcı etkilerinden korurlar; bu yüzden onları antioksidan diye adlandırırız ve bu yüzden düzenli olarak zeytinyağı tükettiğinizde vücudunuzdaki hücreler tazelenir, bunu cildinizde ve midenizde açıkça farkedebilirsiniz. Bu özellikleriyle, zeytinyağı kalp – damar sağlığı için son derece yararlı bir  gıdadır. Afiyet olsun.